piątek, 27 listopada 2015

Warsztaty w Krapkowicach

W czwartek 22 października obyły się warsztaty archeologiczne  w Zespole Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach. Na początek doktorantka Ania Dziedzińska  zaprezentowała sylwetkę naszego instytutu i przedstawiła krótki referat o archeologii jako nauce interdyscyplinarnej.
Następnie młodzież z technikum mogła podziwiać średniowieczne stroje, ozdoby, poznać metody zielarskie oraz zobaczyć jak wyglądała w praktyce średniowieczna walka.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z ziołami, gdzie dziewczyny poznawały tajniki zastosowania między innymi ziela wierności czyli rozmarynu. Także samodzielnie tworzenie miedzianych pierścionków na kształt kultury łużyckiej zaciekawiło sporą grupę młodzieży.   Jednak najbardziej uwagę uczniów technikum skupiała możliwość przebrania się średniowieczy strój i udokumentowania tego faktu zdjęciem.  W warsztatach oprócz doświadczonych już członków koła archeologicznego brali udział także studenci pierwszego roku.

Mamy nadzieję, że udało nam się zaszczepić w naszych młodszych kolegach pasję archeologiczną. Liczymy, że wzbudziliśmy głód wiedzy zarówno w umysłach uczniów technikum, jak studentów pierwszego roku. Ktoś przecież kiedyś będzie musiał nas zastąpić ;).


Oprac. Monika Sobczak, 27.11.2015

piątek, 13 listopada 2015

Warsztaty w Suchym Borze

Dlaczego warto mieć przy sobie rutę jeśli nie lubi się kotów? Jakimi kwiatami powinno otaczać się jeśli liczy się na dobry sen? Jakie korzyści płyną z trzymania ususzonych gałązek lawendy w szafie? I dlaczego w średniowieczu otaczano krzewy czarnego bzu niemalże nabożną czcią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli usłyszeć goście odwiedzający nasze stanowisko podczas warsztatów w Suchym Borze, które odbyły się 10 października. Głównym tematem wydarzania były zioła i ziołolecznictwo, o których to opowiadałyśmy wraz z Karoliną Biedką, dużym zainteresowaniem cieszyło się też stanowisko z ozdobami, nad którym czuwała Martina Mandera, Tomek Fiedoń przekazywał zainteresowanym informacje na temat średniowiecznego ubioru, za to Michał Nadybski i Łukasz Rejdych rozprawiali o wczesno i późnośredniowiecznym uzbrojeniu. Nad całością czuwała jak zawsze niezawodna pani dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.



Opracowała: Aleksandra Mierzwiak, 13.11.2015 r.

czwartek, 12 listopada 2015

Pokaz w Bierkowicach

Szczota niosący kaganek oświaty
Dnia 27 września 3-osobowa ekipa w składzie Anna Dziedzińska, Michał Nadybski ( vel Tovik) i Łukasz Rejdych (vel Szczota) działali na rzecz Alma Mater promując Uniwersytet Opolski podczas pokazu w Bierkowicach. Odwiedzający nasze stoisko mogli zaczerpnąć nieco informacji na temat życia codziennego ludzi z czasów zarówno wczesnego jak i późnego średniowiecza, dowiedzieć się jak wyglądał ich ubiór, zagłębić się w świat ówczesnych wierzeń, jak także poznać ich metody walki. Dużą popularnością cieszyło się koło garncarskie, na którym dzieci uczyły się jak dawniej wytwarzano naczynia. Warsztaty trwały ok. 6 godzin. Naszym dzielnym uczestnikom dziękujemy za wytrwałość!










Oprac. Michał Nadybski, Aleksandra Mierzwiak, 12.11.2015 r.

środa, 11 listopada 2015

Wykopaliska archeologiczne w ryczyńskim lesie

Nieprzyjemna jesienna  plucha za oknem skłania nas do podróży wspomnień do czasów letniego odpoczynku kiedy to słonko przyjemnie przygrzewało, a naszym największym zmartwieniem było to jakiego drinka popijać nad basenem. Jednak archeolodzy z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego zanim udali się na wymarzone wycieczki w góry lub nad morze spędzili miesiące lipiec/sierpień szukając grobu biskupa.

Ryczyn to dawny gród, znajduje się na Dolnym Śląsku,  w pobliżu Oławy. W latach 30. XI wieku podczas reakcji pogańskiej miejsce to miało stanowić schronienie dla  uchodzącego z Wrocławia biskupa. W 1390 r. książę Ludwik brzeski zorganizował ekspedycję mającą na celu odnalezienie grobów legendarnych biskupów, tym samym rozpoczynając pierwsze wykopaliska archeologiczne w Polsce.

Mimo, iż nie udało nam się natknąć na ślady obecności osławionego biskupa możemy poszczycić się innymi zacnymi znaleziskami świadczącymi o kulturze i obyczajach średniowiecznych Ryczynian.  Niewątpliwie jednym z najciekawszych zabytków jest różdżka wykonana z alabastru odnaleziona w wykopie 36 aka „Kamyl”, po za tym znaleźliśmy liczne noże, przęśliki, kryształy górskie, czy przedmioty z żelaza. Niewiele trudności sprawiało znalezienie fragmentów pięknej ceramiki, kości zwierzęcych,  albo koprolitu (nie sprawdzać organoleptycznie!).

Praca bywała ciężka, jednak w cieniu ryczyńskich drzew łatwiej było przetrwać sierpniowe upały. Zaprzyjaźniliśmy się również z leśną fauną, gdyż ryjówki Gorlami, czy chrząszcze Stefany chętnie przyglądały się naszym zmaganiom (nad bezpieczeństwem naszych nowych znajomych czuwał studencki leśny eko-patrol), wielką sympatią cieszył się także napotkany wunsz rzeczny, niektórym z nas dane było również dojrzeć stado jeleni. Na pewien czas zamieszkała z nami myszka o dźwięcznym imieniu Pszemek. Jednak musieliśmy też toczyć codzienną walkę z morderczymi muchami końskimi i jeszcze bardziej nieprzyjemnym towarzystwem innych odrażających stworzeń.

W tym czasie zapałaliśmy wszyscy miłością do cudownego kraju jakim jest Albania, odkryliśmy tajemnicze właściwości musztardy  (chodzą słuchy, że była przysmakiem w Delfach), dowiedzieliśmy się kto jest przeciwnikiem ogórków konserwowych, zafascynowaliśmy  się światem legend arturiańskich, a także poznawaliśmy tajniki Kung-fu. Niektórzy z nas postanowili obrać nową drogę kariery i założyć zespół muzyczny, hity takie jak „Uruk-hai” czy „Pani doktor mocno śpi” do dziś świecą na szczytach list przebojów. Niestety był to też czas pełen smutku kiedy to nasz kolega Misiek postanowił nas opuścić, jednak pamięć o nim pozostała z nami aż do czasu zakończenia wykopalisk, a ku jego czci zapaliliśmy znicz na symbolicznym grobie.

Niewątpliwie był to czas pełen wrażeń, razem przeżywaliśmy wesołe i smutne chwile,  Połowa z nas nie poznała się i w połowie tak dobrze jak by chciała, a mniej niż połowa chciałby znać się choć w połowie dobrze tak jak na to zasługuje. Czas spędzony na Ryczynie stanowi dla nas ciekawą lekcję, zarówno w kwestii badań archeologicznych jak i w sferze zachowań międzyludzkich i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. 

Opracowała: Aleksandra Mierzwiak, 11.11.2015 r.


wtorek, 9 czerwca 2015

Noc kultury

6 czerwca miała miejsce w Opolu noc kultury. Studenci historii i członkowie grupy rekonstrukcyjnej Wiwern (Michał Smoliński, Karolina Biedka, Mieszko Smoliński, Marcin Surma, Tomasz Fiedeń, Grzegorz Kowal, Adam Krakówka, Aleksandra Mierzwiak, Michał Nadybski, Andrzej Kochańczyk) zaangażowali się w nią przeprowadzając dla opolan warsztaty, przekazując im wiedzę dotyczącą średniowiecznego uzbrojenia, ubioru i ziołolecznictwa, dodatkowo odwiedzający mogli skosztować dawnych przysmaków (w postaci chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem) oraz zaznać przyjemności zagrania w gry planszowe, z których niegdyś korzystali wikingowie. W instytucie odbyły się również wykłady prowadzone przez prof. Bogusława Czechowicza, dr Mariusza Sawickiego, dr Marcina Bohma i dr Antoniego Maziarza. Wieczór uświetnił występ studenckiego zespołu tańca dawnego "Sowizdrzałki" prowadzonego przez prof. Magdalenę Ujmę. Tancerki: Karolina Biedka, Zuzanna Dworakowska, Katarzyna Sowa i Kamila Sołtys ukazały publiczności piękno i finezję średniowiecznych i renesansowych tańców.

Opracowała: Aleksandra Mierzwiak 09.06.2015r














poniedziałek, 8 czerwca 2015

Opole by night

29 maja studenci z Instytutu Historii UO w składzie: Aneta Bagińska, Karolina Biedka, Dominik Hadas, Martyna Hillla, Aleksandra Mierzwiak, Michał Nadybski, Nina Pałgan i Monika Sobczak oraz członkowie KNKR wzięli udział w wydarzeniu Opole by Night.  Historycy odegrali sceny z legendy o wizycie św. Wojciecha w Opolu, legendy o tym jak powstały mury w naszym mieście, a także legendy o zuchwałej Ofce, podczas gdy miłośnicy kultury rosyjskiej przedstawiali zgromadzonemu tłumowi informacje o najważniejszych opolskich zabytkach posługując się różnymi językami. Na koniec słuchacze mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie dotyczącym historii i kultury Opola.

Opracowała Aleksandra Mierzwiak 08.06.2015





poniedziałek, 1 czerwca 2015

Opolski Festiwal Nauki

Dnia 31.05 Studenckie Archeologiczne Koło Naukowe, Koło Naukowe Historyków UO, Sekcja Historii Kultury Nowożytnej KNH UO oraz grupa rekonstrukcyjna Wiwern przeprowadziły warsztaty dla mieszkańców Opola w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki. Nasze stanowiska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Oprócz stałych elementów prezentowanych podczas warsztatów, tj. uzbrojenia, ziołolecznictwa, koła garncarskiego czy ozdób i ubioru zainteresowani mogli spróbować średniowiecznego jadła oraz zagrać w gry z tegoż okresu, a także obejrzeć pokaz walk. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną.

 
Oprac. Karolina Biedka, 01.06.2015

niedziela, 24 maja 2015

OPOLE BY NIGHT

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na tegoroczną edycję niezwykłej nocnej imprezy OPOLE BY NIGHT, odbywającej się w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki, organizowanej przez Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej UO przy współpracy z Naukowym Kołem Archeologicznym. Odbędzie się ona 29 maja bieżącego roku. Uczestnicy udadzą się w niezapomnianą podróż po Opolu i poznają legendy z nim związane oraz posłuchają o jego zabytkach w kilku językach- polskim, angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Co więcej na zakończenie odbędzie się quiz z nagrodami sprawdzający zdobytą przez uczestników wiedzę. Start o godzinie 20.30 pod Collegium Maius!



Oprac. Karolina Biedka, 24.05.2015

wtorek, 12 maja 2015

VIII Noc Muzeów w Opolu

Nocną porą 15 maja staną przed nami otworem opolskie muzea. Zwiedzić będzie można całkowicie za darmo Muzeum Polskiej Piosenki, Archiwum Państwowe, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Muzeum Wsi Opolskiej oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Wszystkie muzea oprócz stałych ekspozycji przygotowały dla zainteresowanych dodatkowe atrakcje m.in. warsztaty, pokazy, projekcje filmów, wykłady, quizy, a nawet degustacje, spacer po Wzgórzu Uniwersyteckim z przewodnikiem czy przejażdżkę konną.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji, a także pełny program imprezy dostępny tutaj.

Oprac. Karolina Biedka, 12.05.2015

Warsztaty historyczno-archeologiczne w Kluczborku

30 kwietnia 2015 r.  w szkole w Kluczborku odbyły się warsztaty archeologiczno-historyczne, które poprowadziła dr Magdalena Przysiężna-Pizarska wraz ze studentami Instytutu Historii: Niną Pałgan i Michałem Nadybskim. Studenci opowiadali uczniom o archeologii i rekonstrukcji historycznej, promując przy tym Instytut.  Młodzież mogła zapoznać się z elementami średniowiecznego ubioru, wykonać własnoręcznie ozdoby z tegoż okresu, czy zgłębić tajniki ziołolecznictwa. Dane im było także wysłuchać ciekawostek na temat uzbrojenia i sposobów walki w wiekach średnich. Ponadto dr Antonii Maziarz oraz studentka cyklu magisterskiego Magdalena Wańczyk, przygotowująca pracę magisterską, która dotyczy warsztatów dla młodzieży prowadzonych przez Muzeum KL Auschwitz,  zaprezentowali uczniom trzeciej klasy gimnazjum prezentację o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau

Oprac. Karolina Biedka, 12.05.2015

XI edycja seminarium naukowego Auschwitz – historia i symbolika

W dniach 30.03 – 01.04.2015 r. studenci Uniwersytetu Opolskiego oraz uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu wraz z opiekunem dr. Markiem Białokurem po raz jedenasty wzięli udział w seminarium naukowym Auschwitz – historia i symbolika, organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Po przyjeździe do Oświęcimia uczestnicy seminarium zwiedzili wraz z przewodnikiem Piotrem Supińskim teren byłego obozu KL Auschwitz I. Przewodnik w sposób profesjonalny, na zimno opowiadał historię najważniejszych miejsc tej części obozu – bramy wejściowej z cynicznym napisem Arbeit macht frei, placu apelowego, krematorium i komory gazowej nr I, bloku nr XI, gdzie mieścił się obozowy areszt, a na dziedzińcu którego przeprowadzano egzekucje przez rozstrzelanie. Zwiedzono także wystawę stałą, znajdującą się w kilku blokach. Uczestnicy seminarium dowiedzieli się, że trwają właśnie prace nad nową stałą wystawą, gdyż obecna pochodzi z 1955 roku i jest mocno zdezaktualizowana. Następnie dr Piotr Setkiewicz, badacz historii obozu, wygłosił wykład pt. KL Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych, będący uzupełnieniem i poszerzeniem informacji przekazanych przez przewodnika podczas zwiedzania.
W popołudniowej sesji pierwszego dnia seminarium uczestnicy podzielili się na dwie grupy – uczniów i studentów. Jedna grupa była oprowadzana przez Andrzeja Jastrzębiowskiego po nowoczesnych salach Pracowni Konserwatorskiej Muzeum. Pracownia utworzona w 2002 roku ma za zadanie konserwację zabytków ruchomych i nieruchomych znajdujących się w zbiorach Muzeum. Druga grupa w tym czasie brała udział w prowadzonych przez Agnieszkę Sieradzką zajęciach warsztatowych Sztuka w KL Auschwitz w Dziale Zbiorów. Podczas, których mogli zapoznać się z obrazami i rysunkami wykonanymi przez więźniów. Zbiory te dzielą się na trzy kategorie: dzieła tworzone na zlecenie SS-manów, tworzone przez więźniów w konspiracji oraz dzieła tworzone przez byłych więźniów obozu. Uczestnicy seminarium próbowali je interpretować, odtworzyć emocje, które towarzyszyły autorowi podczas tworzenia. Dzień zakończył się podsumowującą dyskusją oraz projekcją filmu pt. Szara strefa.
Kolejny dzień rozpoczął się prelekcją Edyty Chowaniec pt. Auschwitz i Holokaust w sztuce filmowej, podczas której zaprezentowane zostały dwa filmy: Ostatni etap (1947) w reżyserii byłej więźniarki obozu Wandy Jakubowskiej oraz Pasażerka (1963) Andrzeja Munka. Drugą prelekcję wygłosił dr Wojciech Płosa – kierownik muzealnego archiwum, który przedstawił charakterystykę zasobu archiwalnego, w skład którego wchodzą dokumenty administracji obozowej zdjęcia, filmy, relacje i wspomnienia oraz materiały procesowe.
Mimo bardzo niesprzyjającej aury wraz z Piotrem Supińskim uczestnicy seminarium zwiedzili teren byłego obozu KL Auschwitz II – Birkenau. W Brzezince poznali historię najważniejszych miejsc pamięci obozu – ruiny krematoriów i komór gazowych nr III, IV i V, ruiny magazynów zrabowanego mienia tzw. Kanadę, główną łaźnię obozu – Saunę oraz baraki kobiece.
Po powrocie do Oświęcimia odbyły się kolejne warsztaty pt. Los indywidualnych ofiar KL Auschwitz na podstawie dokumentów, relacji i fotografii obozowych prowadzone przez Alicję Białecką. Uczestnicy seminarium podzieleni zostali na grupy i na bazie przygotowanych materiałów obozowych starali się przybliżyć sylwetki wylosowanych więźniów. Ostatnim punktem programu był wykład Mirosława Obstarczyka pt. Zróżnicowana symbolika Auschwitz. W swoim wykładzie starał się przedstawić znaczenie Auschwitz jako symbolu dla Polaków i Żydów.
Dzień trzeci rozpoczęły warsztaty na wystawie narodowej Zagłada Sinti i Roma prowadzone przez Teresę Wontor-Cichy, na których uczestnicy zapoznali się z genezą prześladowań Sinti i Roma w poszczególnych krajach Europy oraz historią obozu cygańskiego mieszczącego się w KL Auschwitz II – Birkenau. Następnie zwiedzili otwartą w 2013 roku ekspozycję Szoa poświęconą zagładzie Żydów. Wystawa ta zrobiła niesamowite wrażenie na zwiedzających poprzez swój silny przekaz i nowoczesność.
Ostatni wykład podczas seminarium wygłosił dr Franciszek Piper – emerytowany pracownik Muzeum. Wykład był zatytułowany Negowanie zbrodni popełnionych w KL Auschwitz – Auschwitz w świetle propagandy neonazistowskiej. Składał się z trzech części, pierwszej poświęconej negowaniu Holokaustu podczas wojny przez nazistów, drugiej – negowaniu Holokaustu po wojnie oraz trzeciej o zagadnieniach prawnych dotyczących negowania zbrodni nazistowskich.
Na zakończenie pan Mirosław Obstarczyk zaopatrzony w latarkę oraz torbę z kluczami oprowadził seminarzystów po miejscach niedostępnych dla odwiedzających. Były to między innymi: jeden z bloków zachowanych w niezmienionej formie od wyzwolenia obozu, w którym  dokonywano eksperymentów pseudomedycznych, wnętrze baraku SS położonego przy bramie wejściowej oraz ogród willi Rudolfa Hössa  – komendanta obozu.

Oprac. i fot. Grzesiek Wieszołek

poniedziałek, 11 maja 2015

Nowi moderatorzy

Miło nam poinformować,iż od dnia 1 maja 2015 r. funkcję moderatorów zaczęły pełnić 
Karolina Biedka (I rok I cyklu) oraz Aleksandra Mierzwiak (I rok I cyklu).

Młodym i pełnym pasji członkom koła życzymy miłej pracy i niezapomnianych wspomnień związanych z działalnością w SAKN.



 Opublikowała: A.G, 11.05.2015

niedziela, 10 maja 2015

XXI Rajd Ryczyński

25 kwietnia 2015 r. studenci  Instytutu Historii UO:  Adam Kradyna, Marta Dembonczyk, Adam Krakówka, Aleksandra Mierzwiak, Nina Pałgan, Anna Dziedzińska, Michał Nadybski i Marcin Pawlikowki wzięli udział w XXI Rajdzie Ryczyńskim, gdzie prowadzili warsztaty średniowieczne. Uczestnicy rajdu mogli poczuć klimat dawnych czasów przymierzając stroje, słuchając o ówczesnym uzbrojeniu i ziołolecznictwie. Ryczynianie podziwiali też emocjonujący pojedynek średniowiecznych wojów w wykonaniu Michała Nadybskiego i Adama Krakówki.


Oprac. Aleksandra Mierzwiak, 10.05.2015

sobota, 18 kwietnia 2015

Wakat - MODERATOR BLOGA

Moderators wanted! Read the comments for more information. 
 Wakat - MODERATOR BLOGA
 Wymagania:
1. Aktywny członek SAKN
2. Student 1-3 roku I stopnia 
3. Stały dostęp do internetu 

Uwaga: istnieje możliwość przyuczenia
 
Praca moderatora:
Systematyczne publikowanie informacji na blogu


Korzyści?
Punkty do stypendium :)
Możliwość pełniejszego zaangażowania się w działalność koła.


Zgłoszenia

 Osoby zainteresowane moderowaniem bloga proszone są o kontakt z mgr Aleksandrą Gałką.
Kontakt: aleksandragalka89@gmail.com

Zaproszenie - Dni Opola


a w nim m.in:

25.04.2015 SOBOTA

Rynek
  • 10:00 – Rozpoczęcie Jarmarku Średniowiecznego, Jarmarku Staroci, otwarcie Karczmy Staropolskiej
  • 11:00 – Powitanie bractw z Polski i zagranicy, pokazy artystów z Węgier
  • 11:45 – Taheya – orientalny taniec brzucha
  • 12:00 – Rzut nożem, toporem i włócznią / warsztaty tańców dawnych / gra terenowa „Szukanie skarbu”
  • 12:45 – Bieg rycerski
  • 13:45 – Koncert grupy Roderyk
  • 14:45 – Pokazy i warsztaty tańców węgierskich
  • 15:30 – Pokaz artylerii Opolskiego Bractwa Rycerskiego
  • 16:00 – Turniej rycerski
  • 17:00 – Pokazy walk z użyciem biczów
  • 18:00 – Pokaz alchemiczny Mistrza Bartłomieja
  • 18:30 – Koncert zespołu Roderyk
  • 19:30 – Zabawy plebejskie
  • 20:00 – Koncert grupy Jawaryna z Białorusi
  • 21:00 – Pokazy artystów z grupy Hun-ok. z Węgier i Fire Show
  • 21:40 – Fire Show – Jawaryna z Białorusi
  • cały dzień – warsztaty: kowalski, garncarski, tkacki, pisania gęsim piórem, czerpania papieru

Opublikowała: A.G, 4.18.2015 

Wystawa - Byczyna 2014

wystawa"Szanowni Państwo od dnia 13.04 możecie Państwo zobaczyć wystawę archeologiczną dotyczącą badań wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Historii w Byczynie w 2014r., autorem zdjęć jest Pan Marcin Dobrzański, fotograf, który uwiecznił naszą pracę. Wystawa będzie dostępna w Instytucie Historii na ul.Strzelców Bytomskich 2, na II piętrze do końca kwietnia albo i dłużej."

Lista uczestników: 
http://historia.uni.opole.pl/wp-content/uploads/2015/04/strona1.pdf

Źródło: Strona IH
Opublikowała: A.G, 4.18.2015

Nowa strona Instytut Historii

Zachęcamy do zaglądania na nową stronę Instytutu Historii UO

 http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTXuJQFIg2iN9u3JakUdWFj-HnP_0Wgp9KXo7YJJLiPqKydPLmD


w zakładce - koła naukowe i sekcje znajdują się informacje na temat SAKN


kolo-arch1

Opublikowała: A.G, 4.18.2015

XXI aprilisowe spotkanie turystów w Ryczynie


Ryczyn

Ryczyn 2

Ryczyn 3

Opublikowała: A.G, 4.18.2015

czwartek, 5 marca 2015

Wielki sukces podczas Gali Młodego Naukowca 2015

3 marca odbyła się Gala Młodego Naukowca 2015 zorganizowana przez Forum Studenckiego Ruchu Naukowego. Podczas Gali Studenckie Archeologiczne Koło Naukowe otrzymało dwie nagrody: statuetkę - jako najlepsze koło na Wydziale Historyczno-pedagogicznym oraz nagrodę główną w wysokości 1000 zł jako najlepsze koło o profilu humanistycznym na Uniwersytecie Opolskim.
Podczas Gali członkowie i sympatycy SAKN dali pokaz średniowiecznego fechtunku urozmaicając program i rozbawiając publiczność w napięciu oczekującą rozdania nagród.

Serdeczne podziękowanie dla osób, bez których pracy i zaangażowania sukces ten nie miałby prawa bytu.

Media o Gali Młodego Naukowca:

Radio Sygnały:Wielka ceremonia kół naukowych

Radio Opole:Opolscy młodzi naukowcy realizują się w kołach naukowych

Oprac. Grzesiek Wieszołek

Fot. Aneta Bagińska i Wojciech Dembicki

 
Opublikował: G.W. 5.03.2015 r.

4 marca 2015 r. - warsztaty archeologiczno-historyczne w Dobrodzieniu

Dnia 4 marca członkowie Studenckiego Archeologiczne Koła Naukowego w składzie: Aneta Bagińska, Monika Sobaczak, Karolina Biedka, Aleksandra Mierzwiak, Michał Nadybski, Adam Krakówka oraz Ania Dziedzińska przeprowadzili warsztaty archeologiczno-historyczne w Dobrodzieniu. Uczniowie tamtejszej szkoły mogli się zapoznać się ze średniowiecznym ubiorem oraz przymierzyć uzbrojenie średniowiecznego woja. Członkinie naszego Koła pokazywały uczniom średniowieczne ozdoby oraz opowiadały o zastosowaniu ziół i przypraw w przeszłości. Chętni mogli także wytaczać naczynia na kole garncarskim.

Oprac. Grzesiek Wieszołek

Fot. Aneta Bagińska


Opublikował: G.W. 4.03.2015 r.

Nowy numer INDEKSU - artykuł o Studenckim Archeologicznym Kole Naukowym

W najnowszym numerze INDEKSU (nr 1-2) - piśmie Uniwersytetu Opolskiego - ukazał się artykuł pt. Uczelnia kołem się toczy - przedstawiający najciekawsza koła naukowe Uniwersytetu Opolskiego. Znalazła się tam notka autorstwa naszej przewodniczącej Aleksandry Morawiak, w której zaprezentowała Studenckie Archeologiczne Koło Naukowe.

Artykuł przeczytać można tutaj (str. 91-94):

Indeks nr 1-2: Uczelnia kołem się toczy

Oprac. Grzesiek Wieszołek


Opublikował: G.W. 4.03.2015 r.

środa, 25 lutego 2015

Prezentacja promująca działalność Studenckiego Archeologicznego Koła Naukowego

Prezentacja promująca działalność Studenckiego Archeologicznego Koła Naukowego w 2014 roku przygotowana na Galę Młodego Naukowca.

Wykonanie: Aleksandra Morawiak i Grzesiek Wieszołek



Opublikował: G.W.  25.02.2015 r.

wtorek, 3 lutego 2015

Wyjazd edukacyjny do Ołomuńca - 10 XII 2014 r.


10 grudnia 2014 r. - członkowie naszego SAKN (A. Morawiak, W. Dembicki, G. Wieszołek, K. Wieszołek, M. Hilla) wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym organizowanym przez Studenckie Naukowe Koła Slawistów UO do Ołomuńca w Republice Czeskiej. W trakcie wyjazdu mieliśmy możliwość zwiedzenia średniowiecznego centrum miasta - licznych kościołów, katedry pw. Św. Wacława, Muzeum Sztuki - oraz odwiedzenia Uniwersytetu Palackiego (drugiego najstarszego w Czeskiej Republice) i Biblioteki Uniwersyteckiej.

Oprac. Grzesiek Wieszołek

Fot. Aleksandra Morawiak, Adam Wołoszyn i Krzysiek Wieszołek

 
Opublikował: G.W. 03.02.2015 r.

Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży 2014 r. Petersburg - Opole

Członkowie SAKN wraz z opiekunem dr M. Przysieżną-Pizarską wzięli udział (15 – 30 listopada 2014 r.)  w projekcie „Obraz sąsiada w kulturze. Polacy-Rosjanie: wzajemna percepcja” zrealizowanym w ramach polsko-rosyjskiej wymiany 26 osób. Projekt odbył się w ramach współpracy Instytutu Historii UO, Towarzystwa Miłośników Starożytności oraz Katedry Historii Krajów Słowiańskich i Bałkańskich Wydziału Historii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu. Głównymi punktami wymiany były sesje naukowe - pierwsza w Petersburgu i druga w Opolu i Sokołowsku, podczas, których studenci i doktoranci wygłaszali referaty o tematyce powiązań historycznych, naukowych, społecznych i kulturowych między Polską i Rosją na przestrzeni wieków.

Wszystkie informacje (relacje, galerie zdjęć) o wymianie można znaleźć na specjalnym blogu założonym na potrzeby projektu przez członkinię naszego koła - mgr Aleksandrę Gałkę: Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży 2014 r. Petersburg - Opole

Wymianie Polsko-Rosyjskiej poświęcony został grudniowy nr HiStory: HiStory (nr 11) grudzień 2014 r.


Oprac. Grzesiek Wieszołek




 Opublikował: G.W. 03.02.2015 r.

poniedziałek, 2 lutego 2015

Październikowy nr INDEKSU - relacja z XII OFNu

W październikowym numerze INDEKSU (nr 7-8) - pisma Uniwersytetu Opolskiego - ukazał się artykuł Katarzyny Książek pt. Poważnej nauki wesołe miny - będący relacją z XII Opolskiego Festiwalu Nauki. Autorka wiele uwagi poświęca działalności członków naszego koła, których aktywności podczas OFNu cieszyły się wielką atencją.

Artykuł przeczytać można tutaj (str. 92-93):

Indeks nr 7-8: Katarzyna Książek pt. Poważnej nauki wesołe miny

Oprac. Grzesiek Wieszołek

Opublikował: G.W. 02.02.2015 r.

Media o badaniach archeologicznych prowadzonych przez Instytut Historii UO na stanowisku w Byczynie

Media o badaniach archeologicznych naszych studentów prowadzonych na stanowisku w Byczynie pod opieką dr Magdaleny Przysieżnej-Pizarskiej (11 VIII - 30 XI 2014 r.):

TVP Opole: Kurier Opolski z dnia 22 VIII 2014 r.

TVP Opole: Kurier Opolski z dnia 18 IX 2014 r.

Radio Opole: Szkielety w centrum Byczyny

Radio Opole: Byczyna: Kolejne odkrycia

Radio Opole: Badania archeologiczne w Byczynie [Galeria zdjęć]

NTO: Byczyna była miastem czeladników. A także wampirów?

NTO: Makabryczne znalezisko w Byczynie. Żywcem pogrzebano 5 osób

NTO: Archeolodzy znaleźli w Byczynie pozostałości po kramach rzemieślniczych [zdjęcia]

NTO: Od początku wrześnie archeolodzy znaleźli w Byczynie już ponad 100 szkieletów

NTO: Rosjanie pomagają opolskim archeologom na średniowiecznym cmentarzysku w Byczynie

NTO: 450 szkieletów odkryto w Byczynie. To średniowieczne cmentarzysko [zdjęcia, wideo]

NTO: Archeolodzy odkryli w Byczynie sukiennice z XVI wieku

Powiatowy.pl: Wykopaliska w Byczynie

24opole.pl: Podczas remontu rynku odkryto średniowieczne szczątki,

ngopole.pl: „Udało się określić jakie choroby nękały mieszkańców Byczyny między XI a XVIII wiekiem”


Oprac. Grzesiek Wieszołek




 Opublikował: G.W. 02.02.2015 r.

Badania archeologiczne w Byczynie (11 VIII - 30 XI 2014 r.)

11 sierpnia - 30 listopada 2014 r. w Byczynie na Placu Wolności (cmentarzysko średniowieczne), odbyły się archeologiczne badania wykopaliskowe (ratownicze), w których brali udział członkowie Studenckiego Archeologicznego Koła Naukowego pod kierownictwem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej. Od 23 września do 6 października 2014 r. - udział w pracach wykopaliskowych brała udział 9-osobowa grupa z Państwowego Uniwersytetu Nowogrodzkiego im. Jarosława Mądrego (Federacja Rosyjska).

Podsumowanie badań archeologicznych: Perunica.pl: Podsumowanie badań archeologicznych - Byczyna 2014 r.

Oprac. Grzesiek Wieszołek

Fot. Marcin Dobrzyński

 
Opublikował: G.W. 02.02.2015 r.

Współtwórcy