poniedziałek, 22 września 2014

Badania archeologiczne w Rosji (14-28 VII 2014 r.)

W myśl porozumienia zawartego w czerwcu studenci i doktoranci z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego (Aleksandra Gałka, Aleksandra Morawiak, Martyna Mantera, Anna Dziedzińska, Łukasz Rejdych, Adam Kradyna, Wojciech Dembicki) wraz z opiekunem – dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską, między 14 a 28 lipca odbyli praktyki zawodowe na stanowisku archeologicznym w mieście Staraya Russa. Badania prowadziła Starorusskaya ekspedycja archeologiczna kierowana przez Elenę Vładimirowną Toropową wraz z zespołem badawczym Kirill Glebowicz Samoilow i Paweł Pawłowicz Kolosnitsyn z Państwowego Uniwersytetu Nowogrodzkiego im. Jarosława Mądrego. Badania archeologiczne odbywały się w historycznym centrum miasta, w wykopie gdzie głębokość warstwy kulturowej sięgała około 6 metrów. Wykop w tym miejscu miał określić i zbadać jeden z najstarszych ośrodków gospodarczych w średniowiecznej Rusi w rejonie Nowogrodu. Pozyskane w trakcie badań zabytki archeologiczne z nowogrodzkiej ziemi stanowią unikalne źródło wiedzy o przeszłości regionu.
Studenci z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pracowali z grupach mieszanych wraz ze studentami rosyjskimi z Nowogrodu Wielkiego i ze Smoleńska. Przesiewali ziemię odkrywając ją do głębokości 0,10-0,20 m. Następnie wyszukiwali przedmioty stanowiące ślady dziedzictwa kulturowego. Studenci odkrywali przedmioty z drewna, ze skóry i z ceramiki. Dla wielu była to jedyna okazja aby zobaczyć niesamowicie zachowane fragmenty ze skóry, stanowiące elementy obuwia - szytego ręcznie, ażurowego, wycinanego, elementy drewnianych i kościanych przedmiotów, grzebieni, łuczyw, przekłuwaczy. Niecodziennym wydarzeniem było odkrycie przedmiotów ze srebra : pięknie zdobionego pierścienia i srebrnej oprawy, najprawdopodobniej skrzyneczki, w której przetrzymywano ikonę.
Miasto Staraya Russa nazywana również do XVI wieku „Rusa”, była największym ośrodkiem średniowiecznym handlowym i gospodarczym w regionie południowej części jeziora Ilmen. Pierwsze wykopaliska w Starej Rusi rozpoczęto w 1939 roku, kontynuowane do 1978 roku. W dalszym ciągu stanowi niesamowitą skarbnicę wiedzy i zabytków dla wszystkich archeologów.

Oprac. dr Magdalena Przysiężna-Pizarska

Fot. uczestnicy wyjazdu


 
Zebrał: G.W.
Opublikowała: A. G. 23.09.2014 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Współtwórcy