niedziela, 30 marca 2014

Ogólnopolska Konferencja Naukowa - Historia w archeologii, archeologia w historii



         Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego          
oraz
Studenckie Archeologiczne Koło Naukowe
zapraszają na Ogólnopolską Konferencję studencko-doktorancką:

Historia w archeologii, archeologia w historii,

która odbędzie się w dniach 27-28.05.2014 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego,
w sali 233.

Zachęcamy do wygłoszenia krótkiego (20 minut) referatu, dotyczącego zagadnień związanych z historią w archeologii, archeologią w historii.

Pragniemy, aby konferencja przyczyniła się do dyskusji na temat powiązań historii i archeologii. Chcemy przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu można stwierdzić, że obie dziedziny zajmują się podobnym przedmiotem badań, różnie go interpretując. Czy zasadne jest stwierdzenie, że archeolog tylko wydobywa artefakty z ziemi, a historyk za pomocą wykopanych zabytków rekonstruuje dzieje człowieka i jego kultury? Czy każda z tych dziedzin nauk humanistycznych  w inny sposób podchodzi do poznawania i interpretowania dziejów ludzkich - historia bada  je głównie poprzez źródła pisane, archeologia natomiast przez źródła "nieme"? Tematyka referatów powinna oscylować między źródłami a ich interpretacją-organizatorom zależy, aby w ciekawy sposób pokazały one uzupełnianie się archeologii i historii.

 Na zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nazwę uczelni oraz krótki abstrakt (800-1000 znaków) czekamy do 27.04.2014 r., godz. 23:59.

sakn.uo@gmail.com  z dopiskiem – Konf/imię/nazwisko/nazwa uczelni np. Konf. Jan Nowak Uniwersytet Opolski


W ciągu kilku dni od zamknięcia zapisów wszystkim osobom, które zgłosiły swoje abstrakty, zostanie wysłana lista referatów zakwalifikowanych do udziału w konferencji.

Udział w konferencji jest płatny, opłata konferencyjna wynosi 50 zł. Liczba planowanych prelegentów ograniczona.
 Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom noclegów i wyżywienia. Niemniej jednak oferują pomoc przy wyszukaniu noclegu. 

Opiekunowie naukowi konferencji:
prof. Sławomir Moździoch, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska

Patronat nad wydarzeniem objęło Towarzystwo Miłośników Starożytności


Formularz zgłoszeniowy oraz wszelkie pytania prosimy wysyłać na wskazany adres mailowy: sakn.uo@gmail.com
 




Z poważaniem,
Komitet Organizacyjny
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, kontakt: magdalenapp11@wp.pl., tel. 608691912.
Mgr Aleksandra Gałka, kontakt: aleksandragalka89@gmail.com
Aleksandra Morawiak, kontakt: olamorawiak@o2.pl

Współudział w organizacji konferencji:
Grzegorz Wieszołek



piątek, 28 marca 2014

28.03 - warsztaty archeologiczno-historyczne w Ozimku

Dziś, czyli 28 marca 2014 r., po raz kolejny studenci z Instytutu Historii UO przeprowadzili warsztaty archeologiczno-historyczne. Tym razem warsztaty odbyły się w jednej ze szkół w Ozimku.
Grzesiu Kowal czarował słuchaczy opowieściami o życiu codziennym w wiekach średnich, Adam Kradyna, Piotrek Łaski i Tomek Fiedeń wprowadzali uczestników warsztatów w świat militariów. Dziewczyny natomiast podjęły się bardziej kobiecych zajęć: próbą rekonstrukcji ozdób, czy ziołolecznictwem nierozerwalnie związanym z magią (Aleksandra Morawiak wraz z Patrycją Malorny). Opiekun koła, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, jak zwykle z niezwykłą energią, pomagała młodzieży w formowaniu naczyń na kole garncarskim. Dodatkową atrakcją, jak tradycja Koła nakazuje, była możliwość przeistoczenia się uczniów dzięki strojom w woja lub niewiastę. Wszystkie te działania utrwalili w formie fotografii Grzesiu i Krzysiu Wieszołkowie, choć i sama przewodnicząca Koła nie oparła się pokusie pstryknięcia kilku zdjęć.

Oprac. Aleksandra Morawiak

Fot. Aleksandra Morawiak, Grzesiek Wieszołek i Krzysztof Wieszołek

Gazeta Studencka: Studenckie Archeologiczne Koło Naukowe-przygoda i pasja



W ostatnim numerze Gazety Studenckiej ukazały się dwa artykuły związane z działalnością SAKN. W Pierwszym opisano wydarzenie, które każdemu studentowi naszej placówki powinny być znane: wykład dr. Błażeja Stanisławskiego(Pierwszy wykład w ramach Seminarium Naukowego Badaczy Przeszłości i Kultury-s.2). 

Z kolei drugi artykuł dotyczy historii oraz aktualnej działalności Studenckiego Archeologicznego Koła Naukowego (Studenckie Archeologiczne Koło Naukowe-przygoda i pasja-s. 4).

Zapraszamy do lektury!


czwartek, 27 marca 2014

27.03.2014 - warsztaty archeologiczno-historyczne w Kocurach



W dniu 27.03.2014 r. w Kocurach członkowie SAKN przeprowadzili warsztaty dla uczniów okolicznych szkół.

Aleksandra Gałka, Aleksandra Morawiak, Kamila Aleksandrowicz, Marta Dembończyk, Martyna Mantera, Patrycja Sumara, Grzegorz Kowal, Piotr Łaski, Sławomir Horodecki, Wojciech Dembicki, Adam Kradyna z pasją wprowadzili młodzież w arkana archeologii i historii.

Wiele się działo: konkurs rysunkowy (temat: garncarstwo średniowieczne), rekonstrukcja pierścionków, opowieści o magii, obrzędach, ziołach, broni, strojach i innych aspektach kultury materialnej oraz życia w średniowieczu. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz walki wojowników. Każdy miał możliwość spróbowania własnych sił w starciach rycerskich.


Oprac. Aleksandra Morawiak

Fot. Aleksandra Gałka

poniedziałek, 24 marca 2014

24.03 - wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej "Symbolika obola zmarłych na Śląsku w okresie wczesnego średniowiecza"

Dnia 24.03.2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (przy ul. ul. Minorytów 4) odbył się wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej na temat Symboliki obola zmarłych na Śląsku w okresie wczesnego średniowiecza.




Poniżej fotorelacja ze spotkania autorstwa Aleksandry Morawiak oraz Grzegorza Gasza.

niedziela, 23 marca 2014

Wykopaliska - Jacek Kaczmarski

Warsztaty archeologiczne w LO w Brzegu - 20.03.2014 r.



W dniu 20 marca 2014 r. członkowie SAKN wraz z opiekunem koła, dr Magdaleną Przysieżną-Pizarską ,przeprowadzili warsztaty archeologiczne w LO w Brzegu. Grzegorz Kowal, Arkadiusz Pisaniak, Piotr Łaski, Sławomir Horodecki, Mariusz Pakuła, Adam Kradyna, a także Martyna Szczepaniak omówili i pokazali w jaki sposób rekonstruuje się stroje, ozdoby, naczynia ceramiczne. Przygotowali także mini- wykład o kulturze duchowej oraz materialnej Słowian i Wikingów, o sposobach walki w średniowieczu, rodzajach broni białej. Licealiści mieli możliwość spróbowania własnych sił przy kole garncarskim a także przy produkcji pierścionków binokularowych. Wszystko odbyło się w luźnej i sprzyjającej nauce atmosferze.

Oprac. Aleksandra Morawiak

Współtwórcy